ضوابط ايمني و بهداشتی در كارگاه جوشکاری

ضوابط ايمني و بهداشتی در كارگاه جوشکاری

ایمنی، حفاظت فنی و بهداشت صنعتی رشته وسیع و گسترده ای است که تحت عنوان حفاظت صنعتی به مجموعه تدابیر، اصول و مقرراتی گفته می شود که با بکار گرفتن آ نها بتوان نیروی انسانی و سرمایه را در مقابل خطرات مختلف و محتمل در محیطهای صنعتی به نحو مؤثری حفظ و حراست کرد و یک محیط کاری بی خطر و سالم جهت افزایش کارایی کارکنان به وجود آورد.

در محیطهای صنعتی با وجود ماشین آلات و ابزار فراوان، بطور معمول کارگران در معرض مخاطرات مختلف قرار دارند. با توسعه تکنولوژی و افزایش کاربرد ماشین در امر تولید احتمال مخاطرات و حوادث در این گونه محیطها زیادتر می شود. سوانح در کارخانه ها ممکن است باعث نقص عضو یا فوت افراد شود که به سهولت و سرعت قابل جبران نیست و برای سازمان فقدان یک متخصص که سا لها برای تربیت او سرمایه و وقت مصرف شده است، زیان سنگینی بشمار می آید.

در كارگا ههایي که اصول ایمنی و حفاظت فنی مراعات نمی شود، روحیه کارکنان ضعیف و متزلزل است و کمتر امکان دارد کارگران طراز اول به خدمت در چنین سازما نهایی راضی شوند. بنابراین اجرای تدابیر و برنامه هایی به منظور ایمنی و حفاظت فنی کارکنان در راستای تأمین و نگهداری نیروی انسانی، در درجه اول اهمیت قرار دارد. در عین حال، صرف هزینه و تخصیص اعتبار در برنامه های سازمان، به منظور ابداع تدابیر و استقرار وسایل ایمنی جهت جلوگیری از حوادث، در مقابل منافع حاصل از آن اندک و ناچیز است.

در اين بخش سعي شده است بصورت خلاصه عوامل اصلي مخاطر ه آميز در محيط كارگاه جوشكاري معرفي شود. همچنين در مورد نكات ايمني و راههاي مقابله يا جلوگيري از پيشامدهاي ناگوار توصيه هاي مهم ارائه گردد. لازم به ذکر است با پایان یافتن اين بخش از كتاب آموزش، اجرای مباحث ایمنی پایان نمی پذیرد، بلکه ضروری است امور حفاظت و ايمني در تمام مراحل كار مدنظر قرار گيرد.

از اینجا جزوه را دانلود کنید

ایمنی جوش

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. مجید گفت:

    سلام یکسری اطلاعات در مورد ماشین سنگ مغناطیسی یا همونsurface griding machineمیخاستم احیانا مطلبی دارید؟ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *