کتاب تمرینات بخش پارت نرم افزار سالیدورکس SolidWorks Exercise (part)

 Book SolidWorks Exercise (part)

در چند سال اخير تحولات عميقی در زمينه مهندسی بوجود آمده است، به ­طوری كه سمت و سوی اين تحولات به گونه ای بوده است كه در صورت عدم آشنايی با نرم افزارهای مهندسی ، دانش مهندسی فرد از اعتبار كافی برخوردار نمی‌باشد. استفاده از اين نرم افزارها باعث كوتاه شدن زمان توليد محصول، بالا بردن كيفيت و كم كردن هزينه‌ها و اشتباهات ايجاد شده در صنعت می‌شود. از مجموعه نرم افزارهای مورد استفاده مهندسان گروه نرم افزارهای طراحی به کمک کامپیوتر (Computer Aided Design) یا به اختصار CAD است. در ميان این نرم افزارهای مختلف، نرم افزار SolidWorks  به لحاظ فراگير بودن توانسته است به خوبی جای خود را در ميان اين نرم افزارها باز نمايد.

نرم افزار محبوب سالیدورکس یک نرم افزار طراحی سه بعدی مکانیکی است که از تولیدات شرکت فرانسوی Dassault   System  می باشد.

سالیدورکس  نرم افزاری قوی در میان نرم افزارهای CAD\CAE است که برای طراحی قطعات مکانیکی دارای قابلیت طراحی در سه محیط DRAWING ، محیط ASSEMBLY و محیط  PART  مناسب می باشد و دارای خروجی مطلوب به منظور استفاده در نرم افزارهای  CAD است. نرم افزار solidWorks با استفاده از نرم افزارهای COSMOS امکان آنالیز مهندسی قطعات طراحی شده را نیز دارد.

با کمک نرم افزار SolidWorks کاربر امکان این را دارد که بدون درگیری با محاسبات مورد نیاز نقشه کشی صنعتی، شکل خود را بسازد و با استفاده از محیط طراحی نما و نقشه، سه جهت شکل خود را استخراج کند.

نرم افزار solidworks امکانات و ابزار های زیادی برای کارهایی مانند مدل سازی و عملیات ورق کاری ، جوش کاری ، ریخته گری ، قالب سازی ، تزریق پلاستیک ، جوش دادن قطعات و همچنین تحلیل تنش و مدلسازی رفتار و مقاومت قطعه تحت بارگذاری های گوناگون دارا می باشد.

Book SolidWorks Exercise (part)

کتاب نقشه کارهای عملی تراشکاری درجه 2

کتاب نقشه کارهای عملی تراشکاری درجه 2

برآن شدم تا کتابی تهیه کنم که مربیان و کارآموزان عزیز ضمن استفاده بصورت هماهنگ در تمام دوره های تراشکاری درجه 2 بتوانند کل توانایی های موجود در استاندارد درجه 2 را تمرین کرده و در پایان دوره سندی در اختیار داشته باشند که بعنوان پروژه پایان دوره برای آنها محسوب شده و نیز بتوانند در صورت لزوم به آموزش های  گذشته مراجعه و تجربیات کسب شده قبلی را در قطعات جدید به کار برده و سبب شود که اشتباهات آنها کمتر شود ضمن اینکه این کتاب که توسط کارآموز تکمیل شده در آینده برای خود و دیگران منبعی برای کسب تجربه گردد .

در این کتاب تعداد 14 نقشه کار ارائه شده است و هر کارآموز بایستی موارد زیر را در آن انجام دهد :

1-  ترسیم  نقشه کار توسط کارآموز

2- جدول ابزار و تجهیزاتی که  کارآموز بایستی با توجه به نقشه کار آن را پر کند

3- انجام محاسبات لازم نقشه کار توسط کارآموز ( تعداد دور ، سرعت برش ، محاسبات حدیده و قلاویز ، مخروط ها ، پیچ و مهره ها ، آج زنی …………………… )

4- نوشتن گزارش کارجامع از مراحل انجام کار

و در پایان کار ، مربی بایستی مراحل بالا را بررسی و راهنمایی های لازم را به کار آموز ارائه داده و جدول ارزشیابی نهایی را برای او پر کرده و نمره نهایی را اعلام نماید .

این نکته قابل ذکر است که قطعات طراحی شده قطعاتی هستند  که در پایان هر توانایی و پس از تمرینات متعدد روی قطعات گذشته و مقدماتی به کارآموز داده خواهد شد مثلاً قطعاتی که دارای مخروط یا پیچ هستند قبلاً روی قطعات تمرینی این مباحث تمرین می شود و بعد قطعه اصلی در اختیار او قرار داده می شود .یکی دیگر از حسن های این کتاب این است که کارآموز در تمامی نکات آموزشی سنجیده می شود مانند : نقشه کشی و نقشه خوانی ، انجام محاسبات لازم برای هر قطعه ، انتخاب نوع ابزار و وسیله اندازه گیری با توجه به نقشه کار ، آشنا شدن با نحوه گزارش نویسی برای ارائه به مافوق در آینده و خود ارزیابی قبل از تصحیح  مربی با توجه به جدول ارزشیابی هر قطعه .

درپایان نیاز می بینم از نظرات و انتقادات اساتید و مربیان گرامی استقبال نموده و آنها را برای کتب دیگر در نظر بگیرم .

علاقه مندان به کتاب گزارش کار تراشکاری درجه 2 می توانند از لینک زیر این کتاب را خریداری نموده و بلافاصله دانلود کنند

کتاب آموزش کف تراش ، روتراشی ، پله تراش ، شیار تراشی و پخ زنی خارجی

کتاب آموزش

کف تراش ،روتراشی ،پله تراش ،شیار تراشی و پخ زنی خارجی

forward2

این کتاب بر اساس آموزش شایستگی کف تراش ، روتراشی ، پله تراش شیار زنی و پخ زنی خارجی با دقت 0.05 میلیمتر  با کد ملی آموزش شایستگی1-023-41-7222  توسط این جانب نوشته شده است تا کارآموزان این دوره بتوانند به راحتی از مطالبی که مورد نیاز است ، استفاده نمایند .

عناوین توانایی های این استاندارد عبارتند از :

1- پيشگيري از حوادث ناشي از كار و رعايت نكات حفاظتي و بهداشت كار

2 – اندازه گيري قطرهاي داخلي و خارجي، ضخامت شيارهاي داخلي و خارجي و مخروط ها

3- خط كشي و اندازه گذاري روي قطعه كار

4 – خط كشي دقيق زوايا، قوس و علامتگذاري روي سطوح

5 – تيز كردن وسايل خط كشي

6- برشكاري دستي و ماشيني بوسيله اره

7 – سوهانكاري سطوح تخت، گونيايي و موازي

8 – سوراخكاري و خزينه كاري با دريل دستي و ماشيني

9 – برقوكاري دستي و ماشيني

10 – حديده و قلاويز كاري

11 – خواندن ( مشخصات فني نقشه ، نقشه هاي صنعتي ، اندازه هاي روي نقشه، تصوير مجسم يك جسم و انواع برش )

12 – تيز كردن مته و انواع رنده تراشكاري

13 – كف تراشي، روتراشي، پله تراشي، شيار تراشي و پخ زني خارجي تا دقت 0/05 میلیمتر

که در مجموع دارای 230 ساعت  آموزش (43 ساعت تئوری و 187 ساعت کار عملی ) است . لذا بعضی از مطالب در هنگام کار با دستگاه در صورت نیاز ، آموزش داده می شود و نیازی به اضافه کردن حجم مطالب این کتاب نیست و کارآموزان می توانند برای بالابردن اطلاعات خود از کتاب های دیگری که در این رابطه منتشر شده اند ، استفاده کنند .

در پایان این مقدمه از مربیان و صاحب نظران در این عرصه خواهشمندم مرا برای بهتر تألیف کردن کتب دیگر ماشین ابزار راهنمایی کنند .

علاقه مندان به این کتاب می توانند از لینک زیر کتاب را خریداری و بلافاصله دانلود کنند

کتاب مجموعه سؤالات تستی و تشریحی تراشکاری درجه 2

کتاب مجموعه سؤالات تستی و تشریحی

تراشکاری درجه2

این کتاب بصورت نشر الکترونیک جهت استفاده در موبایل ، تبلت و رایانه شامل 155 صفحه سؤالاتی در زمینه فلزکاری (240 سؤال) و تراشکاری (360 سؤال) به صورت تستی با جواب و سؤالات تشریحی در زمینه فلزکاری و تراشکاری با راه حل کامل و همچنین دو نمونه سؤال 50 تایی برای تمرین با جواب و همچنین فرمول های مورد نیاز در تراشکاری مهارت درجه 2 مطابق با استاندارد درجه 2 تراشکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای با کد استاندارد 34/22/2/2-8 می باشد. تمامی کارآموزان و شرکت کنندگان در آزمون های تراشکاری درجه 2 و همچنین کسانی که در آزمون های استخدامی شرکت ها و مراکز دولتی شرکت می کنند ، می توانند از این کتاب بعنوان منبعی قابل توجه استفاده نمایند. در سؤالات تشریحی فلزکاری و تراشکاری سعی شده است تمامی مراحل راه حل را نوشته تا علاقه مندان بتواتند درصورت نیاز مراحل را دنبال و بطور دقیق به سؤالات جواب دهند.

علاقه مندان این کتاب می تواننداینکتاب را ازلینک زیرخریداری و بلافاصله دانلود کنند 

دانلود رایگان نمونه سؤالات تستی نرم افزار کتیا

قوی ترین نرم افزار طراحی، مهندسی ( تحلیل ) و تولید با کمک کامپیوتر

 catia

 computer Aided Three-dimensional Interactive Application

   نرم افزار کتیا نرم افزاری قوی برای طراحی به کمک کامپیوتر ( CAD )، مهندسی ( تحلیل ) به کمک کامپیوتر ( CAE ) و ساخت به کمک کامپیوتر ( CAM ) از سیستمهای مطرح روز دنیا در صنایع هوافضا ( هواپیما سازی )، دریائی، عمران (ساختمانی)، خودرو سازی،  طراحی سازه، ادوارات صنعتی، کارخانجات لوازم خانگی و … که از این نرم افزار در پرسه های طراحی صنعتی خود استفاده می کنند. از نتایج استفاده این نرم افزار میتوان کاهش زمان طراحی، کاهش خطا در طراحی، بهینه کردن طرح کاهش زمان تولید، افزایش کیفیت محصول و افزایش سود دهی را نام برد.

در ایران این نرم افزار ابتدا توسط شرکتهای خودروسازی ایران خودرو (IRAN Khodro) و سایپا (SAIPA) خریداری شد. پس از یاد گیری این نرم افزار توسط مهندسین این شرکتها این نرم افزار به محبوب ترین نرم افزار مهندسی کشور در میان مهندسین و دانشجویان مبدل شد به طوری که هم اکنون از این نرم افزار در صنایع مختلف در ایران استفاده می شود.

کتیا ویرایش 5 ( CATIA V.5 ) یک یکپارچگی مناسب و قدرتمندی بین منابع انسانی و ابزارها و روشها و منابع های طراحی، مهندسی و ساخت در یک فرآیند کامل را ایجاد میکند. از توانمندیهای برجسته دیگر این نرم افزار: پرورش خلاقیت و نوآوری، به اشتراک گذاشتن دانش فنی در فرآیندها ارتباط مستقیم بین طرح سه بعدی مجازی و محصول واقعی و کاهش حلقه های طراحی و ساخت را نام برد.

علاقه مندان به سؤالات نرم افزار کتیا می توانند از لینک های زیر نمونه سؤالات را بصورت رایگان دانلود کنند

این نمونه سؤالات شامل سؤالات نرم افزار کتیا در آزمون های فنی و حرفه ای و دیگر نمونه سؤالات می باشد

نمونه سؤالCATIA (1)     1

نمونه سؤال CATIA (2)     2

نمونه سؤال CATIA (3)     3

نمونه سؤال CATIA (4)      4

نمونه سؤال CATIA (5)      5

نمونه سؤال CATIA (6)      6

نمونه سؤال CATIA (7)      7

نمونه سؤال CATIA (8        8

نمونه سؤال CATIA (9)       9

نمونه سؤال CATIA (10)    10

نمونه سؤال CATIA (11)    11

نمونه سؤال CATIA (12)    12

نمونه سؤال CATIA (13)   13

نمونه سؤال CATIA (14)   14

نمونه سؤال CATIA (15)    15

کلید واژه : CATIA ، PLM ، مدل ، 3D, 2D ، طراحي، مهندسي، ساخت

آموزش مقدماتی سالیدورکس solidworks

فیلم های آموزش مقدماتی سالیدورکس

SolidWorks Software Tutorial Videos

در این بخش فیلم های آموزش مقدماتی سالیدورکس را بصورت فیلم فارسی قرار داده ام که شما می توانید با دانلود آنها سالیدورکس را بصورت مقدماتی آموزش ببینید

solidworks

film28

solidworks

film19

solidworks

film10

solidworks

film1

solidworks

film29

solidworks

film20

solidworks

film11

solidworks

film2

solidworks

film30

solidworks

film21

solidworks

film12

solidworks

film3

solidworks

film31

solidworks

film22

solidworks

film13

solidworks

film4

solidworks

film32

solidworks

film23

solidworks

film14

solidworks

film5

solidworks

film33

solidworks

film24

solidworks

film15

solidworks

film6

Solidworks

film34

solidworks

film25

solidworks

film16

solidworks

film7

solidworks

film35

solidworks

film26

solidworks

film17

solidworks

film8

solidworks

film36

solidworks

film27

solidworks

film18

solidworks

film9

 

solidworks

 

solidworks

film39

solidworks

film38

solidworks

film37

۱۰ نرم افزار پرکاربرد رشته مهندسی مکانیک

۱۰ نرم افزار  پرکاربرد رشته مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک شاخه‌ای از مهندسی است که با طراحی، ساخت و راه‌اندازی دستگاه‌ها و ماشین‌ها سروکار دارد. تهیه و ساخت دستگاه‌هایی که انرژی‌های مختلف نظیر انرژی خورشید، وی در محبوب مشهور بود. انرژی شیمیایی را به کار می‌گیرند نیز در حوزهٔ این شاخه از دانش است. این رشته یکی از قدیمی‌ترین و گسترده‌ترین رشته‌های مهندسی است. مهندسی مکانیک نیازمند فهم مفاهیمی همانند مکانیک، سینماتیک، ترمودینامیک، دانش مواد، تحلیل سازه‌ها و الکتریسیته است.مهندسان مکانیک، اصول اساسی نیرو، انرژی، حرکت و گرما را به کار برده و با دانش تخصصی خود، سیستم‌های مکانیکی و دستگاه‌ها و فرایندهای گرمایی را طراحی کرده و می‌سازند. مهندسان مکانیک، گسترهٔ وسیعی از دستگاه‌ها، فراورده‌ها و فرایندها را تولید می‌کنند. از این رو تصمیم گرفتیم که فهرستی از ۱۰ نرم افزار پرکاربرد این رشته را برای شما در این مقاله به اشتراک بگذاریم . البته در نظر داشته باشید معرفی سرویس های مذکور به معنی تایید یا عدم تایید خدمات آنان نیست و سرویس های فوق بر اساس نتایج جست و جو استخراج شده و در این مقاله درج شده اند.

۱) نرم افزارCATIA

کتیا یک نرم‌افزار طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه و ساخت به کمک رایانه است که توسط شرکت داسو سیستمز تولید شده‌است. وی در محبوب مشهور ATM بود. شرکت آی بی ام نیز در امور بازاریابی و فروش این نرم‌افزار با داسو سیستمز همکاری دارد. از توانایی‌های جالب آن در قسمت قطعات مکانیکی، با تولید G-code می‌توان به دستگاه‌های تراشکاری cnc متصل تا قطعه ساخته شود. مدل سازی قطعات ساده تا پیچیده از ماوس گرفته تا بدنه خودرو و هواپیما و همچنین شرکت‌های هواپیماسازی همچون بوئینگ و شرکت‌های خودروسازی همچون فورد و نیسان نیز از نرم‌افزار به طور گسترده‌ای استفاده می‌کنند.

https://www.3ds.com/products-services/catia

۲)نرم افزار SolidWorks

سالیدورکس یک نرم‌افزار مهندسی طراحی به کمک رایانه است که بر روی ویندوز اجرا می‌شود و توسط شرکت فرانسوی داسو سیستمز ساخته شده و همچنان توسعه داده می‌شود. در حال حاضر نرم‌افزار سالید ورکس توسط ۱٫۳ میلیون مهندس در بیش از ۱۳۰٬۰۰۰ شرکت در سراسر جهان در حال استفاده‌است. این نرم‌افزار دارای سه محیط به نام‌های پارت (part) اسمبلی (assembly) و دراوینگ (drawing) می‌باشد. محیط اول برای رسم قطعه بوده، در محیط دوم قطعات یک مکانیسم بر روی هم سوار شده و در محیط آخر از آنها نقشه مهندسی (معمولاً برای نسخه چاپی) تهیه می‌شود.

http://www.solidworks.com

۳)نرم افزار PowerMill

نرم‌افزار پاورمیل یکی از قدرمندترین و برجسته ترین نرم‌افزارهای ساخت به کمک رایانه می‌باشد که جهت تهیه مسیر حرکت ابزار در دستگاههای سی‌ان‌سی کاربرد دارد.نرم‌افزار پاورمیل با دربر داشتن استراتژیهای مختلف ماشین کاری مانند خشن کاری، پرداخت کاری معمولی یا سرعت بالا (High Speed Machining) و تکنیکها و ابزارهای تعریف شده فوق العاده و پوشش دهی گستره عظیمی از دستگاههای CNC معمولی و پیشرفته (تا پنج محور کاری) می‌تواند بهترین مسیر را جهت حرکت ابزار روی قطعه کار تعیین نماید که نتیجه این هوشمندی کاهش زمان ماشینکاری، بهبود کیفیت سطح ماشینکاری و در نهایت کاهش هزینه با بالاترین راندمان کاری می‌باشد.

www.powermill.com

۴)نرم افزار COMSOL Multiphysics

نرم‌افزار کامسول مولتی‌فیزیکس یک مجموعه کامل شبیه‌سازی است که می‌تواند معادلات دیفرانسیل سیستم‌های غیر خطی را توسط مشتق‌های جزئی به روش اجزاء محدود (FEM) در فضاهای یک، دو و سه بعدی حل نماید. این نرم‌افزار می‌تواند در حضور چالش‌هایی نظیر میدان‌های الکترومغناطیسی، کشش، دینامیک سیالات و دینامیک گاز به خوبی راهگشا باشد. COMSOL همچنین فرصتی برای حل مشکل به عنوان یک فرمول ریاضی (در فرم معادلات) و فیزیکی (انتخاب مدل فیزیکی، به عنوان مثال مدل فرایند انتشار) را به کاربر می‌دهد. با استفاده از نرم‌افزار COMSOL Multiphysics می‌توان طراحی و شبیه‌سازی پروژه‌های مهندسی برق، مکانیک، علوم زمین، شیمی، فیزیک، نجوم و کوانتوم را انجام داد. همچنین این برنامه امکان تعامل با نرم‌افزارهای مهندسی دیگر مانند کتیا و متلب را دارد.

https://www.comsol.com

۵)نرم افزار MSC NASTRAN

نرم‌افزار نسترن یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهای مهندسی به کمک رایانه در زمینه روش اجزاء محدود (FEM) می‌باشد. این نرم‌افزار محصول شرکت MSC Software است.نسترن یک نرم‌افزار مهندسی چند منظوره با بیش از یک میلیون خط برنامه فرترن و دارای توانایی حل محدوده وسیعی از مسائل است. مدولهای به کار رفته در این نرم‌افزار مجموعه‌ای از برنامه‌ها را شامل می‌شود که مربوط به پردازش هندسه، اسمبل کردن ماتریس‌ها، اعمال شرایط مرزی، حل ماتریسها، محاسبه مقادیر خروجی و … می‌باشند.تحلیل استاتیکی خطی و غیر خطی، آنالیز مدهای ارتعاشی و پاسخ فرکانسی سیستم، کمانش ستونها، تحلیل انتقال حرارت پایدار خطی و غیر خطی ، انتقال حرارت گذرا، تحلیل آکوستیک و آیروالاستیسیته از قابلیت‌های تحلیلی این نرم‌افزار به شمار می‌روند.

http://www.mscsoftware.com/product/msc-nastran

۶)نرم افزار FLUENT

نرم‌افزار فلوئنت یک نرم‌افزار مهندسی به کمک رایانه در زمینه دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) برای مدل کردن جریان سیال و انتقال حرارت در هندسه‌های پیچیده می‌باشد. این نرم‌افزار امکان تغییر شبکه، به صورت کامل و تحلیل جریان با شبکه‌های غیرساخت‌یافته برای هندسه‌های پیچیده را فراهم می‌سازد. نوع مش‌های قابل تولید و دریافت توسط این گروه نرم‌افزاری شامل شبکه‌هایی با المان‌های مثلثی و چهارضلعی (برای هندسه‌های دوبعدی) و چهاروجهی، شش وجهی، هرمی یا گوه‌ای (برای هندسه‌های سه‌بعدی) می‌باشد. همچنین فلوئنت به کاربر اجازهٔ بهبود شبکه (مثلا ریز کردن یا درشت کردن شبکه در مرزها و مکان‌های لازم در هندسه) را می‌دهد.

http://www.ansys.com/Products/Fluids/ANSYS-Fluent

۷)نرم افزار NX

نرم‌افزار اِن ایکس که سابقاً یونیگرافیکس نامیده می‌شد، محصول شرکت زیمنس پی ال ام آمریکا (شاخه نرم‌افزاری و اتوماسیون شرکت زیمنس آلمان)، یکی از قوی‌ترین نرم‌افزارهای جامع طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه و ساخت به کمک رایانه است. این نرم‌افزار در سال ۱۹۶۰ توسط شرکت مک‌دانل داگلاس که سازندهٔ هواپیما و فضاپیما بوده، معرفی شد و تاکنون در کاربردهای متنوعی ازطراحی تا ساخت مورد استفاده قرار گرفته است.نرم‌افزار یونیگرافیکس به دلیل امکانات فراوانی که دراختیار کاربر قرار می‌دهد، موجب ارائهٔ سریع‌تر و ارزان‌تر محصولات پیچیده و کاهش هزینه‌های طراحی تا ساخت محصول شده است.

http://www.plm.automation.siemens.com/en_us/products/nx

۸)نرم افزار CREO

نرم‌افزار کرئو با نام قبلی پرو/اینجینیربه معنی «مهندس حرفه‌ای» از جمله نرم‌افزارهای طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه و ساخت به کمک رایانه است، که برای طراحی سه‌بعدی به کار می‌رود. شرکت سازندهٔ این برنامه، بنگاه فناوری پارامتری (PTC) است. بهره‌گیری این برنامه در کارخانه‌های بنام مهندسی بسیار فراگیر است و در صنعت خودروسازی، مهندسی مکانیک و دیگر جاها از آن بهره می‌برند. نامی‌ترین کارخانه‌هایی که کالاهایشان را با این نرم‌افزار می‌سازند زیمنس، فراری، تویوتا، آئودی، بویینگ، فولکس‌واگن، جان دیر و… هستند.

http://www.ptc.com

۹)نرم افزار : ABAQUS

نرم‌افزار آباکوس از جمله نرم‌افزاری‌های قدرتمند مهندسی به کمک رایانه در زمینه تحلیل به روش اجزاء محدود (FEM) در بازار است. این نرم‌افزار محصول شرکت فرانسوی داسو سیستمز می‌باشد.آباکوس قابلیت حل مسایل از یک تحلیل خطی ساده تا پیچیده ترین مدلسازی غیر خطی را دارا می‌باشد. این نرم‌افزار دارای مجموعه المانهای بسیار گسترده‌ای می‌باشد که هر نوع هندسه‌ای را می‌توان توسط این المان‌ها مدل کرد. همچنین دارای مدل‌های رفتاری بسیار زیادی است که در مدلسازی انواع مواد با خواص و رفتار گوناگون نظیر فلزات، لاستیک‌ها، پلیمرها، کامپوزیت‌ها، بتن مسلح، فومهای فنری و نیز شکننده و همچنین مصالحی ژئوتکنیکی نظیر خاک و سنگ، قابلیت بالایی را ممکن می‌سازد.

https://www.3ds.com/products-services/simulia/products/abaqus

۱۰)نرم افزار MATLAB

متلب یک محیط نرم‌افزاری برای انجام محاسبات عددی و یک زبان برنامه‌نویسی نسل چهارم است. واژهٔ متلب هم به معنی محیط محاسبات رقمی و هم به معنی خود زبان برنامه‌نویسی مربوطه‌است که از ترکیب دو واژهٔ MATrix (ماتریس) و LABoratory (آزمایشگاه) ایجاد شده‌است. این نام حاکی از رویکرد ماتریس محور برنامه‌است، که در آن حتی اعداد منفرد هم به عنوان ماتریس در نظر گرفته می‌شوند. ساخت رابط گرافیکی کاربر مانند دیالوگ‌هایی که در محیط‌های ویژوال مانند بیسیک و C وجود دارند، در متلب امکان‌پذیر است. این قابلیت، ارتباط بهتری را میان برنامه‌های کاربردی نوشته‌شده با متلب و کاربران برقرار می‌کند.متلب که از محصولات شرکت مت‌ورکس است، برای گروه‌های مختلف مهندسان رشته‌های مختلف از جمله مهندسی برق، مکانیک، رایانه و… کاربرد بسیاری دارد.

http://www.mathworks.com

نکات مهم در کسب درآمد از اینستاگرام

اینستاگرام شبکه اجتماعی شادی، غذا، مسافرت،، جشن، یادگاری، خوشگلی و خوش تیپی، شیرینی، مهمانی، کافه و کلی چیزهای خوب دیگر است. حتی Monique از اینستاگرام استفاده می کند. به مواردی که برای نمونه ذکر کردم دقت کنید همه این‌ها چیزهایی است که مردم به راحتی و با کمال میل برای آن هزینه می‌کنند. به همین دلیل ساده و مهم، اینتساگرام یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی برای کسب درآمد است.

اختتامیه هفته پژوهش دانشگاه جندی شاپور دزفول آذر 98

اختتامیه هفته پژوهش برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول، دکتر محمدرضا عصاری ریاست دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول گفت: طی سال های اخیر سیاست سرمایه گذاری های کلان پژوهشی به سمت اثربخشی بر محیط پیرامون خود رفته و نه تنها به عنوان ابزاری برای پژوهشگر کاربرد ندارد بلکه وارد محیط میدانی شده است.

وی بیان نمود: دانشگاه صنعتی جندی شاپور در چهار سال فعالیت اخیر خود با تحولات صورت گرفته حجم قراردادها از سطح 500 میلیون ریال به 17 میلیارد ریال افزایش یافته که این نشان دهنده اعتماد حوزه های بیرونی به دانشگاه و توانمندی های آن است.

دکتر عصاری افزود: دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با حفظ ظرفیت های آموزشی به سمت پژوهش های کاربردی و اثرگذار بر محیط و جامعه حرکت نموده که امید است با حمایت مسئولان از این رویکرد به رشد هرچه بیشتر ظرفیت های موجود در دانشگاه دست یابیم.

مهندس عباس پاپی زاده نماینده مردم شهرستان دزفول درمجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اقداماتی که درخصوص سرمایه گذاری در شهرستان دزفول صورت گرفته، زمینه اتصال دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با بخش صنعت فراهم شده است. در حال حاضر ارتباط کارخانه فولاد دزفول به عنوان بزرگترین صنعت در شمال خوزستان با دانشگاه می تواند در جهت رونق تولید و کمک به حوزه های کاربردی دانشگاه بسیار موثر باشد.

وی افزود: با توجه به اخذ مجوز کانون دانش و صنعت قند و شکر از سوی دانشگاه جندی شاپور دزفول و احداث دو کارخانه قند با ظرفیت 30 هزار تن در دزفول، ظرفیت چغندر قند دزفول به 50 هزارتن خواهد رسید که نویدی روشن برای دانشگاه و شهرستان دزفول می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی دزفولی امام جمعه شهرستان دزفول گفت: موفقیت و پیشرفت در عرصه های علمی،فرهنگی و اجتماعی بستگی به میزان تحقیق و پژوهش دارد پس باید بیشتر به این سئله توجه شود و اهمیت پژوهش باید به عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود تا به تعالی دست یابیم.

وی بیان نمود: علم و دانش با تن آسایی و راحتی جسم هیچ ارتباطی ندارد و با نگاهی به زندگی علما و دانشمندان می شودبه مجاهدت های شبانه روزی آنان پی برد، دشمنان به دنبال بی ریشه و بی هویت کردن جوانان ما می باشند که اگر جوانان احساس خلا در الگوهای فرهنگی و اسلامی کنند تحت تاثیر الگوهای دشمنان قرار خواهند گرفت پس لازم است که بیشتر از پیش شخصیت های برجسته به نسل جوان معرفی شوند.

امام جمعه شهرستان دزفول اظهار داشت: طی بازدیدی که از نمایشگاه پژوهش و فناوری به عمل آمد متوجه شدم که برخی از طرح ها و پژوهش ها تکراری هستند در صورتی که تحقیق و پژوهش با نوآوری و خلاقیت مرتبط و موثر است پس لازم است چنین طرح هایی ابتدا رشو و تغییر یابند و پس از آن دوباره عرضا شوند.  مهندس امید بن‌عباس سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول با اشاره به شعار هفته پژوهش و فناوری با عنوان پژوهش اثر بخش ، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید گفت: ما باید به جنبه فناوری توجه ویژه ای داشته باشیم و آن چیزی که نیاز کشور ما است بحث فناوری است. اگر نخبگان و دانشجویان ما تلاش میکنند و پژوهشی در زمینه های مختلف انجام میدهند باید این پژوهش ها منجر به فناوری شود.    وی افزود: نیاز اصلی کشور بحث ارزش آفرینی در حوزه فناوری است و فناوری در کشور ما بسیار اهمیت دارد. با توجه به روحیات جوانان و ظرفیت های دزفول می توانیم دزفول را در زمینه های آی تی ، نانوتکنولوژی ، بیوتکنولوژیبه عنوان یک قطب معرفی کنیم.   سرپرست فرمانداری ویژه دزفول گفت :افتخار ما در دنیا این است که در زمینه های مختلف سربلند هستیم و میتوانیم قله های رفیع پیشرفت را فتح کنیم و به رونق تولید برسیم.

در پایان این مراسم از پژوهشگران برتر شهرستان های دزفول، شوش و اندیمشک تجلیل به عمل آمد.

پاورپوینت فلزکاری مقدماتی تراشکاری درجه 2 تراشکاری

این پاورپوینت شامل مطالب زیر است که در استاندارد درجه 2 تراشکاری به عنوان فلزکاری مقدماتی به کارآموزان آموزش داده می شود

1- پيشگيري از حوادث ناشي از كار و رعايت نكات حفاظتي و بهداشت كار

2 – اندازه گیری و وسایل اندازه گیری ( انواع کلیس ها و میکرومتر ها )

3- خط كشي و اندازه گذاري روي قطعه كار

4 – خط كشي دقيق زوايا، قوس و علامتگذاري روي سطوح

5 – تيز كردن وسايل خط كشي

6- برشكاري دستي و ماشيني بوسيله اره

7 – سوهانكاري سطوح تخت، گونيايي و موازي

8 – سوراخكاري و خزينه كاري با دريل دستي و ماشيني

9 – برقوكاري دستي و ماشيني

10 – حديده و قلاويز كاري

شما می توانیید از لینک زیر  فایل را دانلود کنید

Download پاورپوینت فلزکاری مقدماتی تراشکاری درجه 2

 

 

کتاب مخروط تراشی به کمک دستگاه تراش

کتاب آموزش

مخروط تراشی به کمک دستگاه تراش

این کتاب بر اساس آموزش شایستگی تراش مخروط های خارجی و داخلی با کد ملی آموزش شایستگی

7222-41-029-1توسط این جانب نوشته شده است تا کارآموزان این دوره بتوانند به راحتی از مطالبی که مورد نیاز است ، استفاده نمایند .

عنوان توانایی این استاندارد عبارتند از :

تراشیدن مخروط های خارجی و داخلی تا دقت 10 دقیقه

که در مجموع دارای 30 ساعت  آموزش (2 ساعت تئوری و 28 ساعت کار عملی ) است . لذا بعضی از مطالب در هنگام کار با دستگاه در صورت نیاز ، آموزش داده می شود و نیازی به اضافه کردن حجم مطالب این کتاب نیست و کارآموزان می توانند برای بالابردن اطلاعات خود از کتاب های دیگری که در این رابطه منتشر شده اند ، استفاده کنند . در پایان این مقدمه از مربیان و صاحب نظران در این عرصه خواهشمندم مرا برای بهتر تألیف کردن کتب دیگر ماشین ابزار راهنمایی کنند .

در انتهای کتاب نمونه سوالاتی هم قرار داده شده است تا علاقه مندان به نمونه سوالات نیز آشنا شوند

علاقه مندان می توانند کتاب آموزش تراشکاری مخروط را از لینک زیر خریداری ئ بلافاصله دانلود کنند

کتاب پیچ و مهره تراشی

کتاب آموزش

پیچ و مهره تراشی

تقریبا هر سازه و یا استراکچری بررسی نماییم تعداد بسیار زیادی از انواع پیچ و مهره ها را می یابیم. این انواع پیچ و مهره بر اساس نوع کاربری، شرایط محیطی، نوع آچار برای اتصال و میزان تنشی که میبایست تحمل کند دارای شکل ، ساختار مختلف می باشند.

پیچ و مهره ها پرکاربرد ترین قطعات صنعتی هستند که به عنوان اتصال دهنده کاربرد روزمره بسیار زیادی دارند.

برخی از پیچ ها برای اتصال نیاز به سوراخ اولیه در سطح کار دارند مثل پیچ های سر شش گوش که معمولا همراه با مهره و واشر استفاده میشوند. برخی دیگر از پیچ ها مانند پیچ های خود کار و سرمته ای نیاز به ایجاد سوراخ اولیه در سطح کار ندارند و خود مسیر خود را باز می کنند.

پیچ های خودکار و سر مته ای نیازی به مهره ندارند، این درحالی است که پیچ های شش گوش و ماشینی اغلب همراه با مهره استفاده میشوند.

علاقه مندان می توانند از لینک زیر کتاب پیچ و مهره تراشی را خریداری و بلافاصله دانلود کنند

تمرین بخش PART سالیدورکز(SOLIDWORKS)

آزمون آنلاین solid works

آزمون آنلاین solid works

سالیدورکس (به انگلیسیSolidWorks) یک نرم‌افزار مهندسی طراحی به کمک رایانه است که بر روی ویندوز اجرا می‌شود و توسط شرکت فرانسوی داسو سیستمز ساخته شده و همچنان توسعه داده می‌شود. در حال حاضر نرم‌افزار سالید ورکس توسط ۱٫۳ میلیون مهندس در بیش از ۱۳۰٬۰۰۰ شرکت در سراسر جهان در حال استفاده‌است . این نرم‌افزار دارای سه محیط به نام‌های پارت (part) اسمبلی (assembly) و دراوینگ (drawing) می‌باشد. محیط اول برای رسم قطعه بوده، در محیط دوم قطعات یک مکانیسم بر روی هم سوار شده و در محیط آخر از آن‌ها نقشه مهندسی (معمولاً برای نسخه چاپی) تهیه می‌شود.

آزمون در ادامه مطلب

ادامه مطلب »

آزمون آنلاین داخل تراشی و مخروط تراشی

آزمون آنلاین داخل تراشی، كف، پله، شيارسوراخ هاي


راه بدر و بن بست و پخ زني داخلي

داخل تراشی ، كف ، پله و شيارسوراخ هاي راه به در و بن بست و پخ زني داخلي در حوزه مكانيك مي باشد

برای شرکت در آزمون به ادامه مطلب بروید

ادامه مطلب »

آزمون آنلاین نمونه 2 تراشکاری درجه 2

آزمون آنلاین نمونه 2_تراشکاری درجه 2

تراشكار درجه 2 كسي است كه بتواند از عهده فلزكاري، نقشه كشي و نقشه خواني، جوشكاري

با قوس الكتريكي، تراش كاري قطعات، آج زدن قطعات، تراشيدن مخروط، پيچ و مهره تراشي

و فرم تراشي دستي درج شده در استاندارد و سرويس ماشين آلات مربوطه برآيد.

لازم به توضیح است که آزمون به بانک سؤالات متصل و

با هر بار شرکت در آزمون سؤالات و جواب ها جابجا خواهند شد

ادامه مطلب »

آزمون آنلاین دریل کار و اره کار

آزمون آنلاین دریل کار و اره کار

دريل كار و اره كار كسي است كه پس از گذراندن دوره هاي آموزشي لازم از عهده انجام خط كشي

ومركزيابي روي قطعات فلزي ، سوراخكاري و خزينه كاري و برقوكاري ، قلاويز كاري

، اره كاري توسط ارهماشيني با رعايت نكات ايمني و حفاظتي و بهداشت كار برآيد.

لازم به توضیح است که آزمون به بانک سؤالات متصل و

با هر بار شرکت در آزمون سؤالات و جواب ها جابجا خواهند شد

برای شروع آزمون به ادامه مطلب بروید

ادامه مطلب »

آزمون آنلاین نمونه 1 – تراشکاری درجه 2

 


آزمون آنلاین نمونه 1 – تراشکاری درجه 2

تراشكار درجه 2 كسي است كه بتواند از عهده فلزكاري، نقشه كشي و نقشه خواني، جوشكاري

با قوسالكتريكي، تراش كاري قطعات، آج زدن قطعات، تراشيدن مخروط، پيچ و مهره تراشي

و فرم تراشي دستي درج شده در استاندارد و سرويس ماشين آلات مربوطه برآيد.

لازم به توضیح است که آزمون به بانک سؤالات متصل و

با هر بار شرکت در آزمون سؤالات و جواب ها جابجا خواهند شد

برای شروع آزمون به ادامه مطلب بروید

ادامه مطلب »

ضوابط ايمني و بهداشتی در كارگاه جوشکاری

ضوابط ايمني و بهداشتی در كارگاه جوشکاری

ایمنی، حفاظت فنی و بهداشت صنعتی رشته وسیع و گسترده ای است که تحت عنوان حفاظت صنعتی به مجموعه تدابیر، اصول و مقرراتی گفته می شود که با بکار گرفتن آ نها بتوان نیروی انسانی و سرمایه را در مقابل خطرات مختلف و محتمل در محیطهای صنعتی به نحو مؤثری حفظ و حراست کرد و یک محیط کاری بی خطر و سالم جهت افزایش کارایی کارکنان به وجود آورد.

در محیطهای صنعتی با وجود ماشین آلات و ابزار فراوان، بطور معمول کارگران در معرض مخاطرات مختلف قرار دارند. با توسعه تکنولوژی و افزایش کاربرد ماشین در امر تولید احتمال مخاطرات و حوادث در این گونه محیطها زیادتر می شود. سوانح در کارخانه ها ممکن است باعث نقص عضو یا فوت افراد شود که به سهولت و سرعت قابل جبران نیست و برای سازمان فقدان یک متخصص که سا لها برای تربیت او سرمایه و وقت مصرف شده است، زیان سنگینی بشمار می آید.

در كارگا ههایي که اصول ایمنی و حفاظت فنی مراعات نمی شود، روحیه کارکنان ضعیف و متزلزل است و کمتر امکان دارد کارگران طراز اول به خدمت در چنین سازما نهایی راضی شوند. بنابراین اجرای تدابیر و برنامه هایی به منظور ایمنی و حفاظت فنی کارکنان در راستای تأمین و نگهداری نیروی انسانی، در درجه اول اهمیت قرار دارد. در عین حال، صرف هزینه و تخصیص اعتبار در برنامه های سازمان، به منظور ابداع تدابیر و استقرار وسایل ایمنی جهت جلوگیری از حوادث، در مقابل منافع حاصل از آن اندک و ناچیز است.

در اين بخش سعي شده است بصورت خلاصه عوامل اصلي مخاطر ه آميز در محيط كارگاه جوشكاري معرفي شود. همچنين در مورد نكات ايمني و راههاي مقابله يا جلوگيري از پيشامدهاي ناگوار توصيه هاي مهم ارائه گردد. لازم به ذکر است با پایان یافتن اين بخش از كتاب آموزش، اجرای مباحث ایمنی پایان نمی پذیرد، بلکه ضروری است امور حفاظت و ايمني در تمام مراحل كار مدنظر قرار گيرد.

از اینجا جزوه را دانلود کنید

ایمنی جوش

ثبت نام دوره تراشکاری درجه دو در مرکز آموزش فنی و حرفه ای دزفول

 

 

ثبت نام دوره تراشکاری درجه دو

در مرکز آموزش فنی و حرفه ای دزفول

افراد بالای 16 سال دارای مدرک تحصیلی پایان دوره

راهنمایی می توانند در این دوره رایگان شرکت کنند

شروع دوره : 98/08/19

 پایان دوره :  99/02/20

مدت زمان دوره : 640 ساعت

ثبت نام تمام  شد

ثبت نام از طریق پورتال سازمان

http://reg.portaltvto.com/dore/grid/student

 

استاندارد تراشکاری درجه 2

 

جزوه ابزار تیزکنی

ابزار تیزکنی

چرا مداد را تیز میکنید؟ چون نوشتن با مداد کند، ضمن کاستن از زیبایی نوشنه، دشواری را نیز در پی دارد. چرا بعضی از قطعات مورد اسنفاده در منزل مانند قیچی، تیغه چرخ گوش و امثال آن را ، هرچند وقت یکبار تیز می کنند؟ زیرا تیغه های کند کارایی مطلوب نداشنه و کیفی کار را نیز کاهش میدهند. ابزارهای کارگاهی مانند سوزن، خط کش، سنبه نشان، مته و … نیز در اثر کار کند میشوندمشکات و ضمن کاهش دقت کار، دیگری را نیز در پی دارند. برای آماده به کار نگهداشتن ، لازم است به محض کند شدن آنها را تیز کرد

سنگزنی:

یکی از فرایندهای تغییر شکل فلزات از راه براده برداری سنگ زنی است که به وسیله ابزاری به نام چرخ سنباده (سنگ سنباده) انجام می شود. از این فرایند برای برآورده نمودن اهداف زیر استفاده می شود.
1- ایجاد کیفی سطح بالا و دقت اندازه زیاد.
2- تغییرشکل مواد سخت مثل فولادهای آبدیده که سایر فرایندها قادر به اجرای آن نیسنند.
3- ابزار تیزکنی (تیزکاری)

جزوه ابزار تیز کنی را از لینک زیر دانلود کنید

ابزار تیزکنی

جوشکاری زیر پودریSAW

جوشکاری زیر پودریSAW 

PODER

جوش زير پودری يک فرايند جوش قوس الکتريکی است که در آن گرمای لازم برای جوشکاری توسط يک يا چند قوس بين يک فلز پوشش نشده، يک يا چند الکترود مصرفی و يک قطعه کار تامين می شود. قوس توسط لايه ای از فــلاکس پودری قابل ذوب شدن که فلز جوش مذاب و فلز پايه نزديک اتصال را پوشانده، و فلز جوش مذاب را از آلودگی های اتمسفر حفاظت می کند پوشيده  می شود.

 

جوش که ترکيبی از فلاکس مذاب و فلزجوش مذاب است می گذرد. فلاکس مذاب معمولا”, هادی خوب جريان الکتريسته است، در حالی که فلاکس سرد, هادی نيست. پودر جوش می تواند اکسيدزداها و ناخالصی زداهايی که با فلز جوش واکنش شيميايی می دهند را نيز تامين کند علاوه براينکه يک لايه محافظ ايجاد می کند. فلاکس های جوش زير پودری فولادهای آلياژی همچنين می توانند حاوی عناصر آلياژی برای بهبود ترکيب شيميايی فلز جوش باشند. جريان الکتريکی از يک ژنراتور (ترانسفورماتور يا رکتی فاير) تامين شده، از اتصالات عبور می کند تا قوسی را بين الکترود و فلز پايه بر قرار کند را ذوب می کند که حوضچه مذاب را برای پرکردن اتصال تشکيل دهند

 

جهت دانلود مقاله کلیک کنید

جوشکاری زیر پودریSAW

 

بایگانی
تغییر زبان سایت به 36 زبان
آمار سایت تخصصی ماشین ابزار
دسته‌ها